Futsal reprezentacija Bosne i Hercegovine je na otvaranju turnira preliminarnog kruga kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Zenici savladala Švicarsku sa 7:1.

Bosna i Hercegovina je, očekivano, mnogo bolje ušla u ovaj susret. Već od samog početka vidjelo se da je kvalitet na strani naše reprezentacije, pa je to poslije nekoliko promašenih prilika rezultovalo i vodstvom u petoj minuti susreta.

Proradila je mostarska veza u reprezentaciji, Stanislav Galić je sa gola bacio dugu loptu pred protivnički gol, gdje se majstorski snalazi Nermin Kahvedžić, prihvata loptu, a zatim je zakucava u mrežu nemoćnog Charriera za vodstvo Bosne i Hercegovine.

Puno posla imao je švicarski golman, Noel Charrier u uvodnim minutama meča. I nakon postignutog pogotka izabranici Ive Kreza nastavili su da napadaju, ali nisu mogli stići do drugog gola.

I onda je uslijedila kazna. U jednom od rijetkih napada gostiju u prvih deset minuta meča, Evangelos Marcoyannakis izlazi po desnoj strani pred Stanislava Galića, golman Bosne i Hercegovine mu krati ugao, međutim, od njegove noge lopta se odbija u malu mrežu za izjednačenje gostiju.

Nije dugo potrajalo slavlje gostiju. Marijo Aladžić je uzeo loptu u svoje noge, potpuno izlomio Luiza De Almeidu, a onda uposlio Nermina Kahvedžića, koji majstorski petom pogađa za 2:1.

Veliku šansu Bosna i Hercegovina je propustila u 14. minutu. Švicarska je pokušala sa viškom nešto da napravi u napadu, međutim sjevnula je brza kontra, i u posljednjem trenutku šut Josipa Boškovića sjajnim klizećim startom u korner izbija Elia Walty.

U 17. minutu utakmice Bosna i  Hercegovine uspjeva da poveća prednost. Anel Radmilović je izveo korner, a Josip Bošković se proslavio pogotkom za 3:1.

U finišu prvog poluvremena sjajnu šansu ima Gabriel Buckson, izašao je 1 na 1 sa Stanislavom Galićem, ali bosanskohercegovački čuvar mreže odličnom intervencijom spriječava da gosti pred sami odlazak na odmor odu sa minimalnim zaostatkom.

Samo što je počelo drugo poluvrijeme Bosna i Hercegovina stiže do četvrtog gola. U prvom napadu, Marijo Aladžić je sa desne strane ponovo uposlio Nermina Kahvedžića, a iskusni pivot bosanskohercegovačke reprezentacije se po treći put upisao u strijelce i tako trasirao put Bosni i Hercegovini ka pobjedi na otvaranju ovog turnira.

Gosti su sa ”viškom” pokušavali nešto da urade prema naprijed, međutim to im nije polazilo za nogom, a onda u 27. minutu primaju i peti pogodak. Stanislav Galić je u ovom meču imao jako malo posla na svom golu, ali je zato bio ubitačan u napadu. Nakon asistencije za prvi gol, Stanislav Galić se u sedmoj minuti nastavka i sam upisao u strijelce golom preko čitavog terena za 5:1.

Do novog gola BiH je stigla u 31. minutu utakmice. U strijelce se upisao i kapiten Anel Radmilović, koji je lagano pospremio jednu odbijenu loptu u gol za visokih 6:1, a onda stiže i sedmi gol preko Bilala Jelića. Povukao je on loptu, i zatim snažno šutirao, a lopta prolazi kroz noge Charrieru i završava u mreži.

Večeras se od 20.00 sastaju Turska i Škotska, dok će BiH ponovo na teren sutra od 20.00 kada izabranici Ive Kreza igraju protiv Škotske. Od 17.00 se sastaju Turska i Švicarska.

BIH – ŠVICARSKA  7:1 (3:1)
Arena ”Husejin Smajlović”, Zenica
Gledalaca: 500
Sudije: Alejandro Martinez Flores (Španija) i Maksim Dzeikala (Bjelorusija)
Strijelci: 1:0 Kahvedžić 5, 1:1 Marcoyannakis 10, 2:1 Kahvedžić 12, 3:1 Bošković 17, 4:1 Kahvedžić 21, 5:1 Galić 27, 6:1 Radmilović 31, 7:1 Jelić 37
Žuti kartoni: De Almeida (Švicarska)

BiH: Galić, Pavlović, Aladžić, Kahvedžić, Radmilović, Milanović, Dujmović, Prošić, Handžić, S.Ivanković, Hrkać, Bošković, Raguž, Jelić  Selektor: Ivo Krezo

Švicarska: Charrier, Ljamalari, Marcoyannakis, Santona, Buckson, Huber, Sangines, Walty, De Almeida, Fernandes, Seddiq, Facchinetti, Barreira, Huber  Selektor: Joao Freitas Pinto