Futsal reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je večeras u Zenici Tursku sa 7:2 u trećem kolu grupe F preliminarnog kruga kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Litvaniji 2020. godine.

Bosna i Hercegovina je, svjesna učinjenog u prva dva kola, nešto laganije ušla u meč, i uglavnom pokušavala da zaprijeti sa distance, što i nije bilo previše opasno po gol Turske. Ipak, u 5. minutu naša reprezentacija dolazi do vodstva od 1:0, a pogodio je Nermin Kahvedžić u svom karakterstičnom stilu.

Nije bilo golova sve do 20. minute, a onda Nermin Kahvedžić poslije jednog rikošeta pred golom Turske pogađa po drugi put mrežu gostiju za, sada već, velikih 2:0. Između ta dva gola bilo je još prilika za reprezentaciju Ive Kreza, a najbolja prilika je bila kada je Stanislav Galić bacio loptu pred gol protivnika, a Josip Bošković glavom lijepo gađao, no lopta se od lijeve stative odbija u desnu, i zatim izlazi u polje.

U drugom poluvremenu prava katastrofa Turske. Reprezentacija Bosne i Hercegovine je odlučila da u pravom stilu završi kvalifikacije, te je počela da puni gol Turske i za sedam minuta stižu do 5:0. Prvo je Anel Radmilović preciznim šutem pogodio za 3:0, zatim je kapiten Bosne i Hercegovine postigao i svoj drugi pogodak, a na 5:0 je povisio Bilal Jelić.

Turska do utješnog gola uspjeva da dođe u 30. minutu, kada je pogodio Ozkan, ali odmah nakon toga Bosna i Hercegovina stiže do nvoa dva gola. Prvo Marijo Aladžić pogađa za 6:1 u 32. minutu, a drugu utakmicu na turniru hat-trick kompletira Nermin Kahvedžić za 7:1.

Ponovo su Turci uspjeli postići pogodak. Sen je nekako u 37. minutu ugurao loptu u mrežu Andrijana Dujmovića za 7:2, ali je to bilo sve u ovoj utakmici, te je na kraju ostalo 7:2 za BiH, čime je zaključen ovaj turnir preliminarne runde kvalifiakcija za SP.

Bosni i Hercegovina će tako završiti kao prvoplasirana u grupi F preliminarnog kruga, dok će Švicarska, koja je ranije danas savladala Škotsku, na kraju druga u grupi. Turska sa pobjedom protiv Škotske zauzima treće mjesto na kraju, dok je Škotska ponovo ostala bez ijednog osvojenog boda.

Naša reprezentacija će u drugom krugu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo igrati u jako teškoj grupi zajedno sa Hrvatskom, koja je ujedno i domaćin tog turnira, Rusijom, te drugoplasiranom ekipom grupe E, a poslije sutrašnjeg duela Belgije i Švedske će biti jasno ko će to biti. Obje ekipe nakon prva dva kola imaju po šest bodova, i u direktnom duelu će odlučiti ko ide u našu grupu. Taj turnir se igra u oktobru.

TURSKA – BIH 2:7 (0:2)
Arena Husejin Smajlović, Zenica
Gledalaca: 500
Sudije: Alejandro Martinez Flores (Španija) i Stefan Vrijens (Belgija)
Strijelci: 0:1 Kahvedžić 5, 0:2 Kahvedžić 20, 0:3 Radmilović 23, 0:4 Radmilović 24, 0:5 Jelić 27. 1:5 Ozkan 30, 1:6 Aladžić 32, 1:7  Kahvedžić 33, 2:7 Sen 36
Žuti kartoni: Balci (Turska), Jelić (BiH)

Turska: Cinar, Akparlak, Burak Ozdemir, Balci, Ozkan, Serkan Mutlu, Yusuf Aygun, Acar, Yigit, Sen, Muhammed Altunay, Ozkul, Agir

BiH: Galić,  Pavlović, Aladžić, Kahvedžić, Radmilović, Milanović, Dujmović, Prošić, Handžić, Ivanković, Hrkać, Bošković, Raguž, Jelić