Futsal reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom je okončala kvalifikacioni turnir Glavne runde za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2020. godine u Litvaniji.

Naša reprezentacija je u trećem kolu turnira u Dubrovniku sa 6:3 savladala reprezentaciju Švedske, te će tako kao trećeplasirana reprezentacija u grupi okončati kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo. Jasno je bilo i pred početak ovog turnira da je BiH kvalitetnija reprezentacija od skandinavske selekcije, te da će se dobro morati potruditi protiv Hrvatske ili Rusije da nekome otkine bodove i tako pronađe svoj put do Elitnog kruga kvalifikacija. Nisu uspjeli, doživjeli su poraze od 4:0 protiv domaćina Hrvatske, a onda u četvrtak i od Rusije 4:2.

U susret protiv Švedske Bosna i Hercegovina je ušla rasterećeno, bez imperativa rezultata i sa željom da da sve od sebe kako bi na kraju ipak ostavili dobar utisak. Već u 2. minutu Bosna i Hercegovina je povela sa 1:0. Nakon što je zaradio crveni karton u duelu sa Hrvatskom, te propustio meč sa Rusima, Anel Radmilović se vratio na teren i odmah zatresao mrežu Šveđana za vodstvo od 1:0. Nastavila je i nakon toga reprezentacija Bosne i Hercegovine da napada, a do drugog gola su stigli u 13. minutu kada Nermin Kahvedžić pogađa mrežu reprezentacije Švedske na asistenciju Marija Aladžića. Pred sami odlazak na odmor BiH stiže i do trećeg pogotka. Mladi Amer Džindić je dobio priliku za igru na velikoj sceni i revanširao se selektoru Krezi asistencijom za Nikolu Perkovića, koji po treći put trese protivničku mrežu.

U drugom poluvremenu nešto mirnija utakmica na početku, a onda kreće goleada. Švedska uspjeva da smanji u 33. minutu golom Hisenija, ali je jako brzo nakon toga Josip Bošković vratio Bosni i Hercegovini tri gola razlike, da bi u 38. minutu postigao i svoj drugi gol za 5:1.  Do kraja utakmice i prava kiša golova, Šveđani još dva puta pogađaju preko Kadivara i Smajlovića, dok se Perković upisuje još jednom za konačnih 6:3.

Iz ove grupe plasman u Elitnu rundu kvalifikacija ostvarile su reprezentacije Rusije i Hrvatske, a ove dvije selekcije večeras igraju za prvo mjesto u grupi.