FINALE BRAZILSKE LIGE NACIONAL ATLANTICO – PATO 4:2 (1:2 U PRODUŽECIMA)

Kako i dostoji najuzbudljivijoj ligi svijeta pravi triler odigrao se ove nedjelje u Erechimu u uzvratnoj utakmici finala brazilskog nacionalnog prvenstva. Sekunda i dvije stotinke na semaforu, Pato vodi 1:2, cijela klupa je u terenu, onemogućava Cafeovo izvođenje udarca sa strane…ovaj ipak uz pomoć sudaca uspijeva doći do prostora, pogađa na drugoj strani svoj suigrača i najboljeg strijelca lige Kekea, ovaj šutira oštro iz prve međutim na put lopti za titulu domaćina (Atlanticu je zbog boljeg plasmana u regularnom dijelu sezone bio dovoljan i remi u produžecima) ponovno staje genijalni vratar gostiju Djony Mendes i time daje znak za erupciju slavlja svojih suigrača na parketu i njihovih navijača na tribinama uzavrele dvorane simboličnog naziva Caldeirao do Galo (Pijetlov kotao).

Ipak, domaćim „Pijetlovima“ nije pomoglo ni više od tri tisuće glasnih navijača koji su im tokom cijele utakmice davali glasnu podršku, bez odgovora su ostali nakon što je u drugoj minuti drugog produžetka Di Maria doveo goste u vodstvo što je bio i konačan rezultat. Sam tijek utakmice išao je na stranu domaćima, krenuli su brže i agresivnije od prve minute i rano došli u vodstvo, u periodu od šeste do osme minute prvije strijelac LNF-a Keke postiže dva pogotka i okrunjuje odličnu igru domaćih. Trener gostiju poziva rani time-out, igra se donekle stabilizira, Alemao postiže pogodak za smanjenje prednosti domaćih no na poluvrijeme se ipak ide s uvjerljivih 3-1 koje postavlja Cafe.
U drugom poluvremenu vidjeli smo nova uzbuđenja, rani pogodak Selbacha za 4:1 potvrđuje dominaciju domaćih, gosti vraćaju nadu pogotkom Ernandesa za 4-2 međutim do remija potrebnog za titulu ne uspijevaju doći niti pokušavajući korištenjem golmana-igrača (zanimljivo, nakon pobjede Pato-a 6:0 u prvoj utakmici u drugoj im je bio dovoljan remi za titulu, dok je Atlanticu bila potrebna pobjeda za odlazak u produžetke. Međutim, u produžecima se računa stanje na ljestvici u regularnom dijelu sezone gdje je Atlantico bio uspješniji od ova dva protivnika pa je domaćinu ove utakmice u produžecima za titulu bio dovoljan remi dok je Pato morao ići na pobjedu).

S obzirom da im je u produžecima bila potrebna pobjeda gosti iz Pato Branca inzistiraju, pokušavaju ponovno igrajući s golmanom-igračem i rano dolaze u vodstvo novim pogotkom Ernandesa. U tom trenutku savezna država Parana može početi slaviti svog prvog prvaka u povijesti LNF-a, no trebalo je izdržati dugih devet minuta do isteka drugog produžetka. Vodu na mlin domaćih vraća Cafe, svojim drugim pogotkom na utakmici i od posljednje minute prvog produžetka – titula ostaje u „Pijetlovom kotlu“, sa slavljem se može početi u Erechimu.
I onda drama drugog produžetka, greška na grešku, nervoza na vrhuncu…i već opisani šut Di Marije koji trese mrežu iza inače fantastičnog golmana Carece. Pokušali su domaći i s golmanom-igračem, bacili se „na glavu“ u napad, imali gore opisani šut u posljednjoj sekundi utakmice međutim gosti predvođeni fantastičnim vratarem Djonyem uspijevaju se obraniti i baciti u očaj prepunu dvoranu u Erechimu…naravno osim onog kuta sa tristotinjak njihovih navijača koji su prešli 250 kilometara kako bi bili uz „Patke“ na povijesnom gostovanju, gostovanju s kojeg se vraćaju kao prvaci Brazila!

Savezna država Parana tako je dobila prvog prvaka LNF-a, i to u kakvom stilu. Momci novoproglašenog trenera sezone, Sergia Lacerde, rušili su redom papirnate favorite i momčadi s većim proračunom nego što je njihov. Počeli su s Mareccom, šokirali Corinthians u četvrtfinalu, izbacili i Falcaov Magnus u polufinalu da bi na kraju srušili i najbolji napad lige i favoriziranu momčad Atlantica te se okitili titulom prvaka, iako su u ovim finalnim utakmicama bili lišeni pomoći Daniela Barrona, fantastičnog beka koji se ozlijedio u drugoj polufinalnoj utakmici protiv Magnusa te je večeras u Erechimu po nagradu za najboljeg igrača sezone došao na – štakama.